Monday, February 13, 2012

Clockwork Angel

Kaanel peaks olema William Herondale

Magic is dangerous--but love is more dangerous still.

When sixteen-year-old Tessa Gray crosses the ocean to find her brother, her destination is England, the time is the reign of Queen Victoria, and something terrifying is waiting for her in London's Downworld, where vampires, warlocks and other supernatural folk stalk the gaslit streets. Only the Shadowhunters, warriors dedicated to ridding the world of demons, keep order amidst the chaos.

Kidnapped by the mysterious Dark Sisters, members of a secret organization called The Pandemonium Club, Tessa soon learns that she herself is a Downworlder with a rare ability: the power to transform, at will, into another person. What's more, the Magister, the shadowy figure who runs the Club, will stop at nothing to claim Tessa's power for his own.

Friendless and hunted, Tessa takes refuge with the Shadowhunters of the London Institute, who swear to find her brother if she will use her power to help them. She soon finds herself fascinated by--and torn between--two best friends: James, whose fragile beauty hides a deadly secret, and blue-eyed Will, whose caustic wit and volatile moods keep everyone in his life at arm's length...everyone, that is, but Tessa. As their search draws them deep into the heart of an arcane plot that threatens to destroy the Shadowhunters, Tessa realizes that she may need to choose between saving her brother and helping her new friends save the world...and that love may be the most dangerous magic of all.

Olen pikka aega edasi lükanud Cassandra Clare’i teisest suurest sarjast „The Infernal Devices“ kirjutamist. Kui olete mõnda varasemat reviewd „The Mortal Instruments“ sarja kohta lugenud, siis teate, et olen selle sarja suur fänn. Olin skeptiline TID suhtes, sest see on nö eelsari TMI-le ja kuidas saabki miski, mis toimub pea poolteist sajandit tagasi teiste tegelastega olla parem, kui TMI?
TID esimese raamatu pealkiri on „Clockwork Angel“. Tegevus toimub 19. sajandi Londonis. Peategelasteks on Theresa (Tessa), William (Will) ja James (Jem), lisaks veel mõned tähtsamad ja vähem tähtsamad karakterid. Algus oli üpriski intrigeeriv, kuna kui Clary TMI-s on Shadowhunter, siis Tessa pole seda teps mitte. Ta pole ka päris inimene, vaid hoopiski kujumuutja ja teda hoitakse pantvangis ning valmistatakse ette abieluks salapärase Magisteriga (võib vist tõlkida kui isand). Tessa seda muidugi ei tea, ta arvab, et peab kannatusi, alandusi ja sundmuutumist taluma, et päästa oma vend, kes vangistajate sõnul on samuti vangistuses ja surmasuus, kui Theresa ei allu nõudmistele. Tüdruk päästetakse, kuid sellega sündmused ei lõppe, kõik läheb iga päevaga aina hullemaks.
Nüüd mõningaid muid mõtteid. Kohati tekkis tunne, et vaatan Walt Disney multifilmi „Kaunitar ja koletis“, kus Tessa on the Beauty ja William the Beast. Miks? Tessa ja Will on mõlemad raamatufriigid. Konkreetselt friigid. Arvasin, et mulle meeldivad raamatud, aga ma ei oska kõiki teoseid, mida lugenud olen, tsiteerida. See pole ainus paralleel. Tessa on heasüdamlik, julge ja isepäine, kohati nagu Clary. Will aga tõrjub absoluutselt kõiki eemale (peale Jemi, kes on tema parabatai – see on vist mõnes mõistes nagu verevend, kelle Shadowhunterid valivad enne 18-aastaseks saamist ja neid saab olla elu jooksul vaid üks, nendega ei saa olla romantilist suhet ning kaitstakse üksteist oma elu hinnaga, side katkeb, kui üks osapool sureb või muutub Downworlderiks) ja on Tessa vastu väga, väga tõre, sarkastiline ja üleolev. Jaa, on näha, et talle tõesti meeldib Tessa, aga nagu the Beast  ei suuda Will kedagi lähedale lasta (peale Jemi, kes on niigi suremas muideks).
Jem, Will, Tessa = armukolmnurk. Huvitav selle juures on see, et Will ja Jem on parimad sõbrad, rohkemgi veel, nad on parabataid ja armastavad sama tüdrukut, kuid kumbki pole teise tunnetest teadlik. Tessa armub Willi, aga poiss käitub temaga kohutavalt ja Jem on sõbralik ja armas. I think you get the picture.
Clockwork armyt oli keeruline ette kujutada, naljakas ka. Ma ei saandki täpselt aru, mis nende nn point on, vist Shadowworld kukutada, allutada Inglismaa ja sealt edasi maailm? Vist. Igal juhul ma polnud kindel, kes selle jama taga on, aga aimasin.
Teos oli suhteliselt kiiretempoline (kui algus välja arvata), aga TMI jättis minusse piisavalt sügava jälje ja TID esimene osa polnud nii hea kui kõik TMI raamatud, seetõttu jättis see mu veidi külmaks.  Parim TID juures on see, et Magnus on üks peamistest tegelastest ja temast on alati lust ja rõõm lugeda. Aa ja Demonpox (deemonirõuged) ja pardid on Willi ja Jemi lemmikuks teemaks.
Katusekambristseen Willi silmade läbi. Tsitaate:

Will rolled up his sleeves. "We'll probably have to knock down the door--"
"Or," said Jem, reaching out and giving the knob a twist, "not."
The door swung open onto a rectangle of darkness.
"Now, that's simply laziness," said Will.

Will: "Nice place to live, isn't it? Let's hope they left something behind other than filth. Forwarding addresses, a few severed limbs, a prostitute or two ..."
Jem: "Indeed. Perhaps, if we're fortunate, we can still catch syphilis."
"Or demon pox," Will suggested cheerfully, trying the door under the stairs.

“Sometimes, when I have to do something I don't want to do, I pretend I'm a character from a book. It's easier to know what they would do.“

“You know," Gabriel said, "there was once a time I thought we could be friends, Will."
"There was a time I thought I was a ferret," Will said, "but that turned out to be the opium haze.”

Raamatu treiler. Hinne: 3/5.

Lugemisjärjekord:
  1. "Clockwork Angel"
  2. "Clockwork Prince"
  3. "Clockwork Princess" (september 2013)

No comments:

Post a Comment